|

Podróż ludzi księgi

Debiut Olgi Tokarczuk „Podróż ludzi Księgi” to też mój debiut w kontakcie z książkami tej autorki.Mimo tego, że dużo czytam jeszcze nie miałam okazji przeczytać żadnej książki naszej noblistki. Zachęcona jednak pewną audycją radiową sięgnęłam właśnie po tę książkę.

Od samego początku bardzo mi się spodobała. To połączenie literatury drogi, alegorii, baśni, traktatu filozoficzno-religijnego i powieści psychologiczno-obyczajowej. Czytając ją miałam przed oczami książki Paula Coelho, Jose Saramago, „Czarnoksiężnika z krainy Oz” czy różne opowieści rycerskie i trubadurskie.

Tytułowa Księga to zbiór wszelkich mądrości świata. To klucz do wiedzy, szczęścia, spełnienia, miłości. To cała pełnia objawiona przez Stwórcę i ukryta w trudno dostępnym klasztorze położonym w przepastnej dolinie na granicy Francji i Hiszpanii.

Tytułowi ludzie to początkowo skromna gromada śmiałków, którzy gotowi są wiele zostawić by tę Księgę odnaleźć. W trakcie podróży skład grupy się zmienia a w finale uczestniczy tylko jeden z wędrowców.

Najważniejsza jest jednak sama Podróż, która wszystko zmienia. I to ona jest główną bohaterką tej niezwykłej powieści.

Pięknie, prosto napisana książka jest jednocześnie bogatym materiałem do rozważań i czystą przyjemnością czytania. Nie sugeruje oczywistych interpretacji przez co otwiera i skłania do stawiania pytań i szukania odpowiedzi.

Bardzo polecam. Chętnie do niej wrócę ♥️

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *