Paryska żona

„Paryska żona” Pauli McLain ( ostatnio recenzowałam jej książkę ” Okrążyć słońce”) to opowieść o miłości i perypetiach pierwszego małżeństwa Ernesta Hemingwaya z Hadley Richardson. Młodzi poznali się w Chicago i zauroczyli sobą. Wkrótce byli już szczęśliwym małżeństwem z mnóstwem planów na przyszłość i wiarą, że ich żarliwa miłość wystarczy by pokonać wszystkie przeciwności. A czasy i okoliczności nie sprzyjały trwałym związkom. Większa część powieści rozgrywa się w Paryżu lat dwudziestych wśród literackiej bohemy, w zadymionych i opływających alkoholem kawiarniach paryskich, gdzie „stracone pokolenie” próbowało szukać sedna i sensu życia. Często, w swoim swawolnym, rozrywkowym życiu bez zobowiązań, gubiąc ten sens jeszcze bardziej.

Czy Hemingwayom uda się stawić czoła licznym zagrożeniom? Czy ich miłość oprze się wszechobecnym pokusom?

Pięknie napisana powieść, w formie pamiętnika, przedstawia Hadley jako kobietę silną, mądrą, nie dającą się omamić ułudzie łatwego, lekkiego życia. Jednocześnie, w swojej naiwności i miłości do Ernesta, głęboko zranioną. Książka też pięknie i wiarygodnie przedstawia członków cyganerii literackiej tamtych lat ( Scotta i Zeldę Fitzgeraldów, Ezrę Pounda, Sherwooda Andersona, Johna Dos Passos, Gertrudę Stein i wielu innych) oraz powojenną atmosferę Paryża. No i samego młodego Ernesta Hemingwaya, ambitnego, przekonanego o swej wartości ale i zarozumiałego poetę- pisarza u początków jego kariery literackiej.

Kto lubi klimaty „Wielkiego Gatsbiego” czy „O północy w Paryżu”, z pewnością pozostanie pod wpływem i tej książki. Serdecznie polecam 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *