Córka nazisty

„Córka nazisty”Maxa Czornyja to dość zawikłana historia rozgrywająca się w dwóch wymiarach czasowych: II. wojny światowej oraz czasów współczesnych. Kolejnym wymiarem jest świat wewnętrzny, psychika i wyobraźnia, która skutecznie wdziera się w światy rzeczywiste.

Bohaterką powieści jest ponadosiemdziesięcioletnia kobieta cierpiąca na Alzheimera. Żyje w poczuciu olbrzymiej winy i wyrzutów sumienia za czyny swojego ojca pełniącego obowiązki służbowe w obozie na Majdanku. Poprzez terapię próbuje poradzić sobie z brzemieniem przeszłości. Ale dopiero pamiętnik jej rówieśnicy z przeszłości pozwala bohaterce zobaczyć swoje życie w innym świetle.

Wciągająca fabuła, prosty, przystępny styl, ciekawe przedstawienie mechanizmów rządzących naszą pamięcią i próbujących obronić nas przed konsekwencjami. Bardzo szybko się czyta. Sporo jednak w książce niespójności, niejasności i niekonsekwencji. Po złożeniu fabuły w całość wiele elementów pozostaje nieprzekonujących. Mimo wszystko z pewnością warto ją przeczytać. Polecam 🙂

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Ciekawa recenzja, jednak jej puenta wskazuje że może nie być to lektura „lekka, łatwa i przyjemna”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *