|

Na oceanie nie ma ciszy

„Na oceanie nie ma ciszy” Dominika Szczepańskiego to biografia Aleksandra Doby, kajakarza, podróżnika, niezwykle pozytywnego i odważnego człowieka. Choć to nie tylko biografia ale też relacja z jego kajakowych wypraw. A było ich niemało. A i ich rozmach zdumiewa. Jako pierwszy człowiek przepłynął Atlantyk w kajaku z kontynentu na kontynent ( w najwęższym miejscu, od Senegalu do Brazylii). A zrobił to mając 64 lata. 3 lata później, jako 67- latek powtórzył swój wyczyn, tym razem przepływając ten sam ocean w jego najszerszym miejscu ( od Lizbony do przylądka Canaveral na Florydzie, z przymusowym wyjściem na ląd na Bermudach). A w wieku 70 lat powtórzył ten sam wyczyn płynąc w odwrotnym kierunku ☺

Autor opisuje też wcześniejsze brawurowe, choć zawsze świetnie przygotowane wyprawy kajakowe pana Olka: rejs z Polic do Narwiku, opłynięcie Morza Bałtyckiego, opłynięcie Bajkału, spływy po rzekach górskich, wyprawę po przekątnej Polski z Przemyśla do Świnoujścia. Wiele z tych wypraw zostało docenionych a ich bohater uhonorowany. Jednak Aleksander Doba to niezwykle skromny człowiek wciąż nazywający siebie turystą.

Książka inspirująca i zachęcająca do przekuwania marzeń w rzeczywistość. Dla pana Olka im trudniej tym ciekawiej, w każdej sytuacji potrafi nie tylko się odnaleźć ale znaleźć też jej dobre strony. Upór, determinacja, pogoda ducha, życzliwy stosunek do ludzi i świata oraz pokłady cierpliwości to recepta pana Olka na realizację marzeń ☺ Polecam.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *