Ocalony

” Ocalony” Włodzimierza Zaczka to wciągająca opowieść o meandrach ludzkiego życia, miłości, przyjaźni, okrucieństwie wojny, która zmienia wszystko. O zagubieniu i odnalezieniu się. O bogactwie i chciwości, która potrafi uczynić z człowieka bestię.

Bohater książki, niezbyt znany pisarz, dostaje nietypowe zlecenie. Ma spisać życiorys obcego sobie wcześniej człowieka, ponad osiemdziesięcioletniego mieszkańca pięknej posiadłości w leśnej głuszy w okolicach Gdańska. Tych kilkanaście spotkań, podczas których dziadek opowiada o zawiłościach swojego życia, zmienia i perspektywę patrzenia samego pisarza. Z obcych sobie ludzi stają się sobie bliscy. A opowieść starszego pana wciąga go, i nas, na całego. Zwłaszcza, że pojawia się w nim element metafizyczny.. Bo na ile człowiek jest rzeczywiście kowalem swojego losu a na ile nasze życie jest reżyserowane przez Siłę Wyższą? Czy potrafimy dostrzec w swoim życiu ingerencję Aniołów i istot duchowych, których świat przenika do naszej rzeczywistości?

Dość dobrze napisana, wciągająca, momentami bardzo naiwna i nierealistyczna. Nie jest to może wielką literatura ale lubię czytać o losach ludzi z perspektywy końca ich życia. Wtedy łatwiej zrozumieć to co wcześniej niejasne i zagadkowe. I łatwiej odnieść to do swojej życiowej drogi. Polecam 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *