|

Białe. Zimna wyspa Spitsbergen

„Białe” Ilony Wiśniewskiej, to reporterska opowieść o Spitsbergenie, największej i najbardziej na północ wysuniętej części norweskiego archipelagu Svalbard.

Autorka, mieszkająca tam od kilku lat, przedstawia nam codzienne realia życia na dalekiej Północy oraz barwną galerię nietuzinkowych postaci, którzy zamieszkują lub niegdyś zamieszkiwali tę trudną do okiełznania ziemię. A, o dziwo, spotyka tam się wiele ras i narodowości.

Lecz choć wiele osób ściąga tam z powodu egzotyki, chęci izolacji, wizji dobrych zarobków czy żądzy przeżycia ciekawej przygody, to niewielu zostaje tam na stałe. Pół roku polarnych ciemności, a następne pół polarnego dnia, stanowią ciężkie wyzwanie dla ludzkiej psychiki i obciążenie dla ciała. Wieczne zimno, brak drzew, wszechobecna biel, surowość przyrody, ale też konieczność kontaktu wciąż z tymi samymi ludźmi powodują, że wielu zwija manatki i przenosi się w bardziej przyjazne rejony świata.

Ale, okazuje się, Spitzbergen to wielka różnorodność. Obok Longyearbyen, tętniącego życiem miasta (na ile jest to w tamtych warunkach możliwe) poznajemy wymarłe osady (takie jak rosyjska Piramida), opuszczone kopalnie, hotele – widma czy traperskie chaty. Poznajemy Hornsund, polski Dom na Biegunie, i norweskie hytty. Zaglądamy do domów mieszkańców, do fitness clubów, muzeów czy Globalnego Banku Nasion. Na chwilę stajemy się i my częścią tamtejszej społeczności. Warto.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *