||

Królowa Saby

„Królowa Saby” Ewy Kassali przenosi nas w odległy świat, który znamy ze stron Biblii, apokryfów czy książek dotyczących czasów starożytnych.

Makeda to potężna, mądra i piękna władczyni starożytnego królestwa Saby, leżącego niegdyś po obu stronach Morza Czerwonego, na terenie dzisiejszego Jemenu oraz Etiopii i części Sudanu. Makeda, po śmierci swojego ojca Nikala oraz dwóch starszych braci, zostaje królową dziewicą, Wielką Kandake, która samodzielnie włada krajem, mając wsparcie i poparcie Kapłanki Księżyca, swojej seszep (niani i obrończyni, która zastępuje jej zmarłą matkę), oraz zaufanych doradców. Makeda miewa też wizjonerskie sny, w których dane jest jej widzieć fragmenty przyszłości.

Równolegle obserwujemy rządy mądrego króla Salomona, który sprawiedliwie i sprawnie zarządza wielkim, coraz bardziej rosnącym w siłę i bogactwo Izraelem . Salomon buduje właśnie wspaniałą świątynię dla swojego jedynego boga Jahwe, gdzie ma być przechowywana Arka Przymierza.

Co połączy władców Izraela i Saby? Czy mimo dzielącej ich odległości uda im się spotkać? Kim jest Menelik? Jaki los czeka ich potężne królestwa? Czy mają wspólną przyszłość?

Ewa Kassala niezwykle barwnie i żywo prezentuje świat starożytnej Jerozolimy i Mariby, przedstawia różnych bogów w nich wyznawanych, pokazuje wiele aspektów życia na królewskim dworze. Historia obfituje w spiski, intrygi, zależności, ukazuje potęgę handlu czy niebezpieczeństwa podróży w tamtych czasach. No i wyjaśnia skąd się wzięły Pieśni nad Pieśniami jako hołd złożony miłości. I choć nie wszystko w powieści przekonuje to zdecydowanie warto po nią sięgnąć 😀

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *