||

Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz

„Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” to książka, w której Lisa See przenosi nas do świata kobiet XIX- wiecznych Chin. I robi to w sposób mistrzowski. Pod piórem tej autorski ożywają nie tylko postaci ale i tradycje, zwyczaje i tak różna od europejskiej mentalność dawnych Chin.

Razem z Lilią, Kwiatem Śniegu, Pięknym Księżycem i innymi kobietami wchodzimy do izby na górze, gdzie kobiety spędzają całe swoje życie szyjąc, haftując, śpiewając pieśni i przekazując w ten sposób następnemu pokoleniu mądrość zawartą w tradycyjnych opowieściach ludowych. To w tym pomieszczeniu kilkuletnie dziewczynki przeżywają niewypowiedzianie bolesny i ryzykowny proceder krępowania stóp, to tam szykują swój posag przed wyprowadzką do domu męża, z którym małżeństwo zostało zaaranżowane wiele lat wcześniej i którego po raz pierwszy widzą w noc poślubną.

Dziewczynki to bezużyteczne gałązki. Ich wartość mierzy się jedynie ilością urodzonych synów oraz posłuszeństwem teściowej i mężowi oraz tytaniczną pracą i służbą rodzinie, najpierw swojej, później męża.

Lisa See pokazuje jednak i inną stronę tego kobiecego świata- sekretne pismo nu shu, które pozwala kobietom komunikować się ze sobą. Używają go też Kwiat Śniegu i Lilia -dwie laotong, takie same, kilkuletnie dziewczynki połączone nierozerwalnym kontraktem wielkiej przyjaźni i miłości.

Czy na zawsze zostaną sobie wierne? Co szykuje dla nich los? Czy będą szczęśliwe w małżeństwach i nowych rodzinach? I czy mimo własnych wysiłków da się zmienić przeznaczenie?

Piękna, mądra, głęboka książka, która pokazuje myśli i rozterki skonwencjonalizowanego świata głównych bohaterek jak i tradycje i zasady kierujące życiem wszystkich kobiet tradycyjnych Chin.

Bardzo polecam. Czytałam trzeci raz ❤️

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *