Tulipanowa gorączka

„Tulipanowa gorączka” Deborah Moggach to barwna, zaskakująca i niebanalna opowieść o wielkiej namiętności, żarliwym uczuciu i poszukiwaniu spełnienia. O winie, karze i odkupieniu. O sztuce, która odzwierciedla przemijalność chwili i zatrzymuje ją na zawsze. A wszystko to na tle XVII-wiecznego Amsterdamu, przedstawionego niezwykle realistycznie i malarsko, wespół z jego mieszkańcami, ich pozorami i sekretami. Amsterdamu, który został owładnięty tulipomanią, która wzbogaciła jednostki a zrujnowała wielu.

Cornelis, szanowany i zamożny lecz podstarzały już kupiec amsterdamski zamawia portret swój i swojej młodej pięknej żony, by uwiecznić ich małżeńską relację na płótnie. Ich spotkanie z portrecistą zapoczątkuje ciąg wydarzeń, które na zawsze i w sposób radykalny odmienią życie ich i ich najbliższych.

Zaskakujące zwroty akcji, ciekawie poprowadzona fabuła, piękne cytaty zaczerpnięte z dawnych holenderskich ksiąg.

No i obraz miasta i życia jego mieszkańców odmalowany jakby pociągnięciami pędzla na płótnie. Jak gdyby był kolejnym XVII wiecznym holenderskim dziełem. Polecam i książkę i film nakręcony na jej kanwie 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *