|

Nanga Dream

„Nanga dream” to biografia Tomka Mackiewicza, człowieka, który realizację swojego wymarzonego celu, jakim było zdobycie Nangi Parbat zimą, przypłacił życiem. Został na górze, którą próbował pokonać aż siedmiokrotnie. Ostatni raz w końcu ją zdobył. Ale Naga Góra, ciesząca się złą sławą, ostatecznie zatrzymała go na zawsze.

Niegdyś rozczytywałam się w książkach o tematyce górskiej. Chłonęłam relacje Messnera, Rutkiewicz, Czerwińskiej, Kukuczki, Zawady i innych, którzy opowiadali o swoich próbach, udanych i nieudanych, pokonania najwyższych szczytów świata. Fascynacja i podziw połączona ze zdziwieniem… Zmuszały do stawiania sobie pytań, inspirowały do refleksji, uczyły pokory i nieoceniania.

Tomek Mackiewicz był jednym z tych niepoprawnych marzycieli-buntowników. Życie mocno go doświadczało ale on, niestrudzenie i z uporem, parł do przodu, wbrew oczekiwaniom innych i zdrowemu rozsądkowi. Jego życie to gotowy scenariusz na film, barwny i nieszablonowy. W wielu aspektach przypominał mi biografię Jerzego Górskiego, o którym film „Najlepszy” już powstał. Może i na Mackiewicza przyjdzie pora?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *