Ostatnie lato w Mayfair
Po raz kolejny przeczytałam książkę francuskiej pisarki Theresy Revay „Ostatnie lato w Mayfair”.
To powieść historyczno-obyczajowa przedstawiająca losy dwóch arystokratycznych rodów:angielskiego Rotherfieldów i francuskiego Forrestel’ów na tle burzliwej epoki początku XX wieku.
Autorka opisując meandry życia i uczuć głównych bohaterów tworzy barwną mozaikę społeczną i pokazuje upadek arystokracji, która wskutek zmian obyczajowych i okoliczności życia jest zmuszona przeobrazić się wewnętrznie i dopasować do potrzeb chwili.
Julian, po śmierci ojca, przejmuje rolę głowy rodu Rotherfieldow. Ma do zaopiekowania niepokorną Evangeline, epikurejskiego Edwarda i wrażliwą Vicky. Do tego stara sie jakos sprostać wymaganiom swojej klasy jednocześnie próbując być sobą.
Pierre du Forrestel mial trudną historię rodzinna, która naznacza go na cale życie. Szuka w życiu zabawy i spełnienia a jego głosem rozsądku jest ojciec i młodszy brat ksiądz.
Wszyscy ci bohaterowie przechodzą głęboką przemianę wewnętrzną pod wpływem wydarzeń, które ich otaczają. A początek XX wieku to era buntu, protestów w fabrykach, walk sufrażystek, bogacenia sie klasy fabrykantów, coraz bardziej widoczne podziały społeczne, era pierwszych aeroplanów i zawodów lotniczych. Ale przede wszystkim Wielka Wojna, która kladzie sie cieniem na życiu calej Europy i każdego jej obywatela.
Theresa Revay zabiera czytelników i na wystawne przyjęcia arystokratów, i do londyńskiej Izby Lordow ale tez do robotniczych dzielnic Londynu czy do błotnistych zimnych okopów nad Sommą, gdzie wielcy tego świata dokonują rzezi swoich żołnierzy.
Bogata w treści, przejmująca i wciągająca lektura. I choć nie czyta jej się łatwo ze względu na liczność wątków i postaci, zdecydowanie warto po nią sięgnąć.