|

Z widokiem na wschód słońca

Cypr to z pozoru rajska wyspa. Piaszczyste, złociste plaże, lazurowe niebo, pyszne potrawy. Ale ta Arkadia drży w posadach. Skomplikowana sytuacja geopolityczna Cypru, należącego naprzemiennie do Turcji, Grecji czy Wielkiej Brytanii to istna bomba zegarowa. Mieszkający na swojej rodzimej wyspie Turcy i Grecy Cypryjscy nigdy nie wiedzą kiedy ich symbioza zostanie zachwiana a relacje sąsiedzkie, zawodowe i przyjacielskie zostaną poddane ciężkiej próbie.

Famagusta to piękne, turystyczne miasteczko. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, co będzie współgrało z jego potrzebami oraz grubością portfela. Sawas Papakosta, ambitny biznessman, wraz ze swoją piękną żoną Afrodytą właśnie otwierają najbardziej luksusowy hotel na wyspie. Koszty olbrzymiej inwestycji powoli im się zwracają dzięki pełnemu obłożeniu hotelu ale i doskonałemu zarządcy nieruchomości oraz jednocześnie kierownikowi hotelowego klubu nocnego, Marcusowi.

Czy dobra passa Papakosty długo potrwa? Co stanie się z pracownikami hotelu? Czy Marcus jest rzeczywiście tym za kogo uchodzi? I czy, pomimo różnic politycznych i narodowościowych można nadal żyć ze sobą w przyjaźni?

Książka Victorii Hislop w książce „Z widokiem na wschód słońca” nie zawsze jest wiarygodna i przekonująca. Jednak historia w niej opisana a przede wszystkim tło historyczne wydarzeń lat 70-tych, z pewnością pozwala przyjrzeć się bliżej trudnej sytuacji politycznej tego kraju a także wczuć się w niezwykle skomplikowane niuanse indywidualnych i społecznych wyborów.

Powieść wciąga i daje do myślenia a dzięki jej bohaterom możemy poznać egzotyczny Cypr z innej, nie tylko turystycznej i powierzchownej perspektywy.

Bardzo polecam ❤️

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *