Chińskie Lalki

„Chińskie lalki” Lisy See to historia trzech młodych kobiet, Grace, Helen i Ruby, które spotykają się tuż przed drugą wojną światową w San Francisco. Wszystkie trzy szukają pracy, niezależności i odmiany losu. Wszystkie są młode, piękne i odważne. I wszystkie samotne i zagubione. Każda z nich od czegoś ucieka, za czymś goni. Wewnątrz skrywają tajemnice, które stopniowo będą wychodzić na jaw. Tajemnice, które będą je ze sobą łączyć ale i dzielić, przyciągać i odpychać.

Ale powieść ta to przede wszystkim niesamowita opowieść o Ameryce widzianej oczami Azjatów, zarówno tych tam urodzonych jak i imigrantów. Autorka opisuje nierówności społeczne, dyskryminację, stereotypy z którymi będą oni musieli się zetknąć. Poznajemy tradycyjne chińskie rodziny kultywujące tradycję przodków ale i te nowoczesne, które żyją w izolacji i odosobnieniu by odciąć się od swoich korzeni i zatopić w amerykańskiej kulturze. Ale ten mit o amerykańskiej równości i otwartości pęka jak bańka mydlana w zetknięciu z rzeczywistością.

Lisa See bierze pod lupę świat nocnych azjatyckich klubów, kabaretów, rewii, gdzie egzotyczni Azjaci przyciągali uwagę zaciekawionych Białych. Razem z Grace, Ruby i Helen odwiedzamy amerykańskie chińskie dzielnice wielu metropolii i prowincjonalnych miasteczek, poznajemy kulisy tworzenia klubów oraz jesteśmy świadkami ciężkiej pracy i determinacji występujących tam aktorów, tancerzy i magików. Autorka odsłania przed nami inny, nieznany dotąd świat, poszerzając naszą perspektywę.

Ciekawie napisana, intrygująca i chwilami bulwersująca książka. Polecam 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *