|

Esencjalista

Esencjalizm to taki minimalizm ale odnoszący się do zadań, obowiązków, celów wyznaczanych w życiu. Jednym słowem chodzi o upraszczanie życia, podejmowanie przemyślanych wyborów, postępowanie zgodnie z własnymi priorytetami. A przede wszystkim o ukierunkowanie swoich celów a nie rozmienianie się na drobne.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony pada tu wiele mądrych rad dotyczących życia, głównie tego zawodowego; z drugiej strony mam wrażenie, że jest to poradnik skierowany do wąskiego grona tzw.kadry zarządzającej. Jest tu mowa o planowaniu, rutynie, celowości. Brakuje miejsca dla spontaniczności, elastyczności, cieszeniu się chwilą i intuicyjnym przyjmowaniu zaproszeń od życia.

Wszystko sztywne, uporządkowane, zaplanowane. Niby po to by mieć więcej czasu dla siebie i rodziny ale ten aspekt jakoś często w książce ulega rozmyciu…

Jednak samej strukturze i treści książki esencjalizmu zdecydowanie brakuje. To typowy amerykański poradnik, gdzie przerywając lekturę mamy problem z odtworzeniem dopiero co czytanych treści. Niby są rozdziały ale wszystko zlewa się w bełkotliwą całość. Myślę, że treść całej długiej książki można byłoby zamknąć w połowie albo nawet 1/3 tego poradnika.

Podsumowując, na pewno można sporo z tej książki wynieść ale nie jest to z pewnością książka ani odkrywcza ani zgrabnie napisana. A może zwyczajnie coraz mniej lubię i ufam poradnikom. Bo nie ma łatwych, gotowych recept i odpowiedzi, które można byłoby przełożyć na każde ludzkie życie. Są tylko drogowskazy i wskazówki. Czy zaprowadzą nas do celu- i tak musimy spróbować sami.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *