|

Siła nawyku

Na początku roku, gdy robimy różne postanowienia noworoczne, sięgnęłam po książkę Charlesa Duhigg zatytułowaną „Siła nawyku”. Uświadamia ona, że większość czynności jakie wykonujemy w ciągu dnia to czynności nawykowe, które robimy automatycznie, bez udziału świadomości. Dlatego też nasze nawyki są tak istotne bo to z nich składa się nasze życie. Autor wyjaśnia mechanizm powstawania nawykowych zachowań i opowiada wiele historii odnoszących się do zachowań indywidualnych ale również do nawyków społecznych czy nawyków (procedur) firm. Pokazuje też, że przyglądając się sobie, analizując wskazówkę, zachowanie i nagrodę (główne składniki nawyków) i próbując wprowadzać pewne zmiany możemy zastępować jedno zachowanie innym.

Książkę uważam za dość ciekawą, choć omawiany temat potraktowany został bardzo szeroko, czasami wręcz nieco na zasadzie „naciągania”. Niemniej same opisywane przypadki były interesujące więc jestem w stanie wybaczyć autorowi rozwleczenie tematu 🙂 Poznajemy tu np.tajniki kampanii reklamowej pasty do zębów Pepsodent, która to zrewolucjonizowała nawyki higieniczne Amerykanów; zaznajamiamy się z historią człowieka, który po zapaleniu mózgu miał wyłączoną pewną jego część ale nadal funkcjonował w ramach zachowań automatycznych; zgłębiamy historię Amerykanki, która wikłając się w hazard traci cały swój majątek czy też mechanizmy, które doprowadziły społeczeństwo amerykańskie do walki o prawa obywatelskie innych ras poza bialą.

Teoria jasna, teraz trzeba tylko zastosować ją w praktyce 💪 Zobaczymy czy jakiś zły nałóg uda się wyplenić w tym roku. A wiara, jak pisze autor, ma tu wiele do powiedzenia. Więc wierzę, że się uda 😀

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *