Gwiazdy nad afryką

” Gwiazdy nad Afryką” to powieść niemieckiej pisarki Ilony Marii Hilliges o Afryce, jej magii oraz niebezpieczeństwach. Ale też o tym jak to biali, ze swoją żądzą wpływów i bogactwa, brutalnie wykorzystują ten kontynent i jego mieszkańców.

Jest początek 20.wieku. Niemiecka Afryka Wschodnia. Amelia von Freyer, młoda lekarka, wykształcona w Zurychu (w Niemczech kobietom nie wolno było studiować medycyny) wraca do Afryki, w której się wychowała. Łańcuch zbiegów okoliczności sprawia, że Amelia, nieoczekiwanie, zostaje członkiem ekspedycji, która ma otworzyć jej drogę do niesienia pomocy chorym Afrykańczykom ale też do znalezienia uznania w świecie medycyny opanowanym przez mężczyzn. Ale zanim to się stanie, Amelia będzie musiała pokonać wiele kilometrów przez afrykańską dżunglę i sawannę, stoczyć wiele psychologicznych i mentalnych bitew oraz nauczyć się wierności swoim ideałom i zaufania do swojego wewnętrznego głosu.

Ciekawie napisana, bogata w wydarzenia i postaci (nie zawsze do końca przekonujących…), wiarygodnie opisana sytuacja ówczesnej Wschodniej Afryki powodują, że czyta się tę książkę z zainteresowaniem i uwagą. Nie jest to wielka literatura ale przyjemna, lekka lektura. Jedynie enigmatyczne zakończenie rozczarowuje…

Moja ocena 7/10. Polecam 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *