|

Przygody na pustyniach

„Przygody na pustyniach” Gilla Harveya to 11 krótkich, pobieżnych opowiadań-relacji z niebezpiecznych, pionierskich wypraw na tereny pustynne świata.

Jedni wyruszali tam by być pierwszymi zdobywcami miejsc czy tras, inni poszukiwali tam odpowiedzi na pytania dręczące ludzi od wieków, jeszcze inni wsiąkali w surowe piękno pustyń i kulturę zamieszkujących ją ludzi.

Mamy tu zarys życia nieustraszonej Szwajcarki Izabelli Eberhardt, losy pilota Billa Lancastera, szkic pustynnych wypraw XIV wiecznego arabskiego podróżnika Ibn Battuty czy losy kilkudziesięciu rodzin, które przeprawiały się przez pustynię i Góry Skaliste do złotej Kalifornii.

Wszystkie opowiadania to tylko krótkie wprowadzenia, często z nadmiarem wydarzeń, dat i postaci. Trochę jak podręcznik do historii, po którego przeczytaniu pozostaje w głowie swoisty misz masz. Tyle tylko, że luźno pisane.

Jednak książka ta może być dobrym wstępem do dalszej lektury, jeśli zainteresują nas losy któregoś z bohaterów lub tajemniczość i groza pustyń 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *