||

w krajobrazie Nałęczowa

” W krajobrazie Nałęczowa” Tadeusza Kłaka to książka niezwykła, opisująca Nałęczów i jego literackie tradycje w sposób obszerny, całościowy i uporządkowany. Jednocześnie bazuje ona na licznych fragmentach tekstów prozy, poezji, dzienników i listów, które tu powstały lub o tym miejscu traktują.

Dowiadujemy się z niej o początkach uzdrowiska, o jego upadku a potem o jego wskrzesicielach. A następnie o wielkich ludziach świata literacko – artystycznego, którzy odcisnęli niezatarte piętno na historii Nałęczowa a Nałęczów, z wzajemnością, stał się integralną częścią ich twórczości. Poznajemy więc Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Jana i Mieczysława Karłowiczów, Michała Andriollego, Stefana Żeromskiego, Ewę Szelburg- Zarembinę i wielu innych, nieco mniej znanych lub już zapomnianych. Poznajemy ich związki, czasem bliższe, czasem dalsze, z tą uzdrowiskową miejscowością. Obok nich liczne sylwetki działaczy kulturalno-oświatowych, jak Oktawia Żeromska, Faustyna Morzycka, Felicja Sulkowska i wielu innych. Poznajemy też Nałęczów powojenny i odwiedzające go osoby związane ze światem literacko- publicystyczno- artystycznym.

To piękny, bogaty opis dawnego życia Nałęczowa, jego mieszkańców i osób przyjezdnych. To pochwała dla piękna nałęczowskiego krajobrazu i przyrody. To wyraz szacunku dla ludzi, którzy tę społeczność tworzyli i uwiecznili w utworach, które stały się naszą schedą narodową. To hołd złożony temu miasteczku i roli, jaką odegrało w polskiej kulturze i literaturze. Serdecznie polecam 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *