|

Sztuka zagrabiona

„Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny” Włodzimierza Kalickiego i Moniki Kuhnke to obowiązkowa lektura dla miłośników sztuki i tropicieli zaginionych ( i tylko czasami odzyskanych) artefaktów przedwojennej Polski.

To aż 11 historii obrazów, manuskryptów, rzeźb i przedmiotów użytkowych rozgrabionych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Poznajemy w nich niezwykłe, zagadkowe, często tylko podejrzewane losy takich arcydzieł polskiej sztuki jak XII wieczna ręcznie pisana i zdobiona Biblia Płocka, Toruńska Piękna Madonna (niezwykła, wyjątkowej urody), słynna „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego (kupiona przez PZU, pieczołowicie odrestaurowana i wystawiana w Muzeum Narodowym w Warszawie), antyczna głowa Niobe czy kołatka do drzwi katedry w Czerwińsku. Opowieści jest więcej. I dotyczą wielu miejsc: Muzeum Narodowego w Warszawie, Łazienek, pałacu w Nieborowie, kolekcji Czartoryskich w Krakowie… To zajmujące, wnikliwe historie nie tylko samych dzieł ale i osób je tworzących czy nabywających oraz miejsc, dla których zostały nabyte.

Niezwykle ciekawa, niemalże detektywistyczna książka, napawająca jednak smutkiem, że tak dużo zabytków sztuki polskiej zaginęło w wojennej zawierusze a historii wielu z nich nie znamy.

Kolejna część książki już czeka. Na pewno wkrótce i po nią sięgnę chcąc zapoznać się z kolejnymi zagrabionymi dziełami.

Bardzo polecam ♥️

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *