Wojna uczuć

„Wojna uczuć” to trzecia książka Chrisa Bohjaliana jaką czytałam. Tym razem autor opisuje wydarzenia rozgrywające się u schyłku II wojny światowej, w 1944 i 1945 roku. Przed oczami przemykają nam obrazy powodzi niemieckich uchodźców z Prus Wschodnich, obszaru, który po I wojnie został włączony do Polski a który Hitler odebrał Polakom po inwazji na Polskę. Wśród tysięcy nieszczęśników próbujących zbiec przed Sowietami, którzy depczą im po piętach, znajduje się i pruska arystokratyczna rodzina Emmerichów, która opuściła rodzinny majątek Kaminheim by szukać ocalenia gdzieś na zachodzie. W tej ucieczce towarzyszy im szkocki jeniec wojenny, Callum, który trafił do majątku Emmerichów ze stalagu jako robotnik przymusowy. Teraz ma służyć jako karta przetargowa do rozmów z aliantami. Poza tym jest kochankiem młodej Anny Emmerich, co czyni sytuację jeszcze bardziej skomplikowaną. W pewnym momencie do tej drużyny dołącza jeszcze Manfred, żołnierz Wermachtu, który okazuje się być niemieckim Żydem a któremu udało się zbiec z pociągu wiozącego go do Auschwitz. Równolegle poznajemy losy Cecile, francuskiej Żydówki, która razem z innymi więźniarkami próbuje utrzymać się przy życiu w jednym z niemieckich obozów pracy a której los też połączy się z resztą bohaterów.

Przerażające chichoty historii, walczące ze sobą narody i cierpiący cywile muszący pokutować za zbrodnie ich rządzących. Skomplikowane relacje i sytuacje, na które wielu obywateli wszystkich zaangażowanych w wojnę stron nie miało wpływu. A czasami i wystarczającej wiedzy.

Książka dość ciekawie skonstruowana, z bogatym materiałem historycznym, bez łatwych osądów i ferowania wyroków. Może trochę mało wiarygodna jeśli chodzi o bohaterów i ich powiązania, choć podobno inspirowana pamiętnikami autentycznej arystokratki z Prus Wschodnich. Ale przecież życie czasami pisze scenariusze, które wymykają się naszym wyobrażeniom. Dobra, wartościowa książka. Polecam😊

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *